Przejdź do zawartości

Dyskusja:Energia termiczna

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

W artykule występują poważne błędy merytoryczne:

Miarą energii termicznej jest temperatura. - wprawdzie podobny zapis jest w [1] ale jest to niezgodne z definicją miary w fizyce, a nawet uogólnieniem pojęcia mierzyć. Gdyby temperatura była miarą energii termicznej, to istniała by jednoznaczna i niezależna od innych wielkości funkcja która przeliczałaby temperaturę na energię termiczną czyli Et = f(T), można wskazać wiele przykładów, zaprzeczających temu stwierdzeniu np podczas topnienia temperatura nie zmienia się a zmienia się energia układu.

Źródło [2] mówi co innnego - miara energii cieplnej jest własnie temperatura. --IZ (dyskusja) 19:48, 7 mar 2008 (CET)[odpowiedz]
IZ masz rację, zobacz tu: Dyskusja wikipedysty:Argentum#Temperatura, trochę zmienić i wszystko pasuje.
Tak jak jest w tym źródle jest tylko i wyłącznie dla gazu doskonałego. Dlaczego tak napisano, skoro dobry uczeń szkoły średniej jest w stanie wykazać, że stwierdzenie to jest nieprawdziwe, nie wiem. W opracowaniach są błędy, a edytor wikipedii nie może być średniowiecznym skrybą przepisującym święte księgi dokładnie co do znaku choć wie że tam jest błąd. W opisie zasady WP:OR napisano hasła Wikipedii powinny opierać się na danych zebranych z powszechnie dostępnych źródeł. Najważniejsze jest badanie w oparci o różne źródła, a nie znalezienie jakiegoś zapisu przekopiowanie go do wiki i strzeżenie go jak oka w głowie.

Stwierdzenie Każda postać energii może się przemienić w energię termiczną, czemu towarzyszy wzrost entropii. - przykład zaprzeczający: Sprężamy adiabatycznie gaz doskonały, energia ruchu jego cząsteczek rośnie czyli rośnie energia termiczna, ale entropia nie zmienia.

Podany przez Stoka przykład to tylko model abstrakcyjny. W rzeczywistości nie ma gazu doskonałego i osłony adiabatycznej. We wszystkich rzeczywistych przemianach energii na energie termiczna zawsze nastepuje wzrost entropii. --IZ (dyskusja) 19:56, 7 mar 2008 (CET)[odpowiedz]
W logice praw i twierdzeń jest tak, że przykład zaprzeczający obala prawo/twierdzenie. Cała fizyka jest tylko modelem abstrakcyjnym zjawisk rzeczywistych. To jest tylko przykład, gaz nie musi być doskonały ani wcale sprężanie nie musi być adiabatyczne. Sprężanie zwiększa energię ruchu cząsteczek, i jeżeli ta energia nie ucieka z układu, to zwiększa się energia ruchu cząsteczek a zgodnie z treścią artykułu ...(to co napisałem wyżej)
StoK (dyskusja) 08:55, 8 mar 2008 (CET)[odpowiedz]

Przetwarzaniem energii termicznej, głównie w energię elektryczną, zajmuje się termoenergetyka - a ja sądziłem że przetwarzaniem energii termicznej na elektryczną zajmuje się elektrownia cieplna.

Końcówka o tym co jest częstym błędem, a nie jest jako takie nie jest w stylu encyklopedycznym.

StoK (dyskusja) 12:09, 3 mar 2008 (CET)[odpowiedz]

2 pytania do Stoka

[edytuj kod]
  1. Nie rozumiem do końca tego co napisałeś: "Temperatura jest niemalejącą funkcją energii cieplnej. Energia termiczna ciała jest rosnącą funkcją jego temperatury." Te dwa zdania nie są ze sobą zupełnie zgodne.
  2. Dlaczego napisałeś też zazwyczaj wzrost entropii?? Czy możesz podac przykład kiedy wymiana (przepływ) ciepła nie powoduje wzrostu entropii? Ja nie potrafie wyobrazić sobie takiego przykładu, ale może czegoś nie wiem, albo zapomniałem ??? --IZ (dyskusja) 21:50, 6 mar 2008 (CET)[odpowiedz]
  1. O dzięki, to była pomyłka.
  2. Napisałem wyżej. .... StoK (dyskusja) 22:32, 6 mar 2008 (CET)[odpowiedz]

Jestem laikiem, ale zupełnie nie rozumiem, dlaczego zmiana energii termicznej gazu (czy też zmiana innej energii na energię termiczną gazu) miałaby nie powodować zmiany entropii, skoro entropia to właśnie zmiana energii termicznej w stosunku do temperatury bezwzględnej. W takim układzie izolowanym, czyli w wyniku przemiany adiabatycznej, zgodnie z drugą zasadą termodynamiki entropia powinna rosnąć. Proszę Stoka o wyjaśnienie. Z góry dziękuję.

Słownictwo

[edytuj kod]

Witam. Czy rzeczywiście "energia cieplna" pochodzi z potocznego języka? Jestem na studiach inżynierskich (Politechnika Warszawska), gdzie gdyby użyto sformułowania "obróbka termiczna" zostałoby to odebrane jako naleciałość gastronomiczna. Podobnie jest ze sformułowaniem "energia termiczna", którego prowadzący nie używają w odniesieniu do pojęć inżynierskich. Często czytam w definicjach (czyli po myślniku), że pojęcie jest związane z czymś. Proszę nie stosować tej mody. Nie można definiować czegoś przez wybiórcze podawanie związków. Jeśli już ratować to sformułowanie, powinno być napisane po myślniku konkretnie, czyli "Energia cieplna - energia kinetyczna wszystkich cząsteczek tworzących ciało" (co jest czym? czyli definicja). Wiadomo jednak, że energia cieplna nie jest tym, co można wyciągnąć z pierwszego zdania artykułu, ponieważ, pisząc za Resnickiem i Hallidayem (autorów podręcznika do fizyki) energia termiczna jest energią wewnętrzną, na którą składają się energia kinetyczna i energia potencjalna molekuł. Przecież po zetknięciu się dwóch ciał o różnych temperaturach przepływa energia cieplna. Polega to na tym, że energia kinetyczna cząsteczek cieplejszego ciała jest przekazywana cząsteczkom drugiego ciała, po czym w tym drugim ciele energia cieplna termiczna magazynuje się jako po części zamieniona energia kinetyczna molekuł w ich energię potencjalną. W artykule jest takie zdanie "Wymiana energii pomiędzy układami poprzez chaotyczny ruch cząsteczek lub atomów nazywa się wymianą ciepła". Proszę mi uzasadnić, skoro w odniesieniu do słowa "ciepło" użyto rzeczownika "wymiana", zupełnie tak jak do słowa "energia termiczna", to dlaczego dalej w artykule czytamy "Błędem jest utożsamianie energii termicznej z ciepłem. Ciepło, podobnie jak praca, jest sposobem przekazywania energii, a nie formą energii". Z językowego punktu widzenia, gdy stosujemy tą samą łączliwość w odniesieniu do dwóch słów, oznacza to, że słowa są synonimami. Zatem jeśli ciepło przepływa i jest mowa o transporcie ciepła, zupełnie tak jak z energią, to te dwa pojęcia są tym samym, zatem któreś z zacytowanych zdań jest błędne. Proszę to sobie uzmysłowić. Pozdrawiam.

--Maciek.Wikipedysta (dyskusja) 22:02, 13 lut 2014 (CET)[odpowiedz]